Biztosan mindannyian hallottátok már, hogy az edzés akkor a leghatékonyabb, ha az edzés során pulzusunk az ún. zsírégető zónában (maximum pulzusunk 60-70%-a) tartjuk. Nézzük meg mit mond erről a tudomány.
Ha magasabb pulzus tartományban edzünk akkor edzés során testünk javában szénhidrátból fogja szintetizálni az izomműködéshez szükséges energiát, ha pedig alacsonyabb intenzitásban akkor az energiát a zsírraktárakból nyeri.
Ugyanakkor, ha egy 24 órás periódust veszünk alapul és azt feltételezzük, hogy mind a magasabb mind az alacsonyabb pulzustartományban elvégzett edzésmunka egyenlő akkor a kísérletek azt bizonyítják, hogy nincs különbség a különböző pulzustartományokban végzett edzések zsírégető hatása között.
Hogyan lehetséges ez?
Úgy, hogy ha magas pulzustartományban edzel a tested szénhidrátot használ az izomműködéshez szükséges glikogén előállításához az edzés alatt, viszont edzés után kompenzálni fog és a zsírraktárokból fog energiát meríteni és a nap hátralevő részében a bevitt szénhidrátot pedig raktározni fogja, hogy visszapótolja az edzés során elhasznált glukózt. Vagyis a szervezet szénhidrátot fog raktározni.
Ha pedig alacsonyabb pulzustartományban edzel a tested ugyan több zsírt fog felhasználni az edzés során szükséges energiához, de edzés után ugyanúgy kompenzálni fog, vagyis szénhidrátból fog energiát meríteni a és a 24 órából megmaradt időben zsírt fog tárolni, hogy visszatöltse az edzés során felhasznált energiaraktárakat. Vagyis a szervezet zsírt fog raktározni.
Ha a fogyás a célod mindkét esetben a megoldás az, ha a bevitt energiát a felhasznált energiaszükséglet alatt tartod, vagyis kevesebbet eszel, mint amit a tested a nap során felhasznál. Annak kevésbé van jelentősége, hogy az edzést milyen pulzustartományban végzed.